Soczewki kontaktowe a zimowe szaleństwo

Choć zima to trudniejszy okres dla chcących uprawiać sport czy spędzać czas wolny aktywnie – to nie jest to niemożliwe. Osobom, które dodatkowo mają wadę wzroku – soczewki kontaktowe mogą znacząco pomóc w poddaniu się zimowemu szaleństwu.

Narty, łyżwy, snowboard, czy nawet zwykła zabawa na śniegu, taka jak rzucanie śnieżkami czy jazda na sankach – wszystkie te „zimowe” aktywności sprawiają większą trudność, gdy w grę wchodzi wada wzroku korygowana okularami. Sytuację w wielu przypadkach mogą uratować soczewki kontaktowe.

Podczas zabawy na śniegu czy uprawiania sportu szkła kontaktowe nie spadną, nie przesuną się i nie zepsują jak okulary korekcyjne. To niezaprzeczalny plus tego typu korekcji. Dodatkowo jeśli na stoku używamy gogli – soczewki kontaktowe umożliwią nam ich noszenie. W okularach korekcyjnych nie byłoby to możliwe.

Zacznij od rozmowy ze specjalistą

Jeśli masz wadę wzroku i dopiero masz w planach rozpoczęcie przygody z soczewkami kontaktowymi, to pierwszym krokiem dla Ciebie powinna być wizyta w gabinecie okulisty bądź optometrysty. Na miejscu dowiesz się wszystkiego o soczewkach, jak je zakładać i zdejmować oraz jak je pielęgnować. Specjalista zbada Tobie wzrok i spróbuje dopasować odpowiednie szkła kontaktowe, które najlepiej spełnią swoją rolę.

Osobom, które uprawiają sport poleca się przede wszystkim soczewki jednodniowe. Są to najzdrowsze soczewki, ponieważ najprostsze w utrzymaniu higieny. Nie wymagają codziennej pielęgnacji w płynie do soczewek. Codziennie zakładamy na oczy świeżą parę soczewek a pod koniec dnia wyrzucamy zużyte szkła kontaktowe do kosza.

Soczewki jednodniowe można nosić mając każdą z wad wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy prezbiopię. Nie ma w tej kwestii ograniczeń. Istotną kwestią w tym przypadku jest jednak dobranie odpowiedniej marki soczewek i ich parametrów, a w tym pomoże nam właśnie specjalista.

Filtr UV

Co ciekawe na rynku soczewek kontaktowych są obecnie też takie, które oprócz tego, że korygują wzrok, jeszcze dodatkowo wyposażone są w filtr UV. To ważna kwestia, w przypadku przebywania na śniegu, gdyż światło odbite od śniegu może być znacznie bardziej szkodliwe niż w przypadku bezpośrednio świecącego w oczy. Przykładami takich produktów są EyeLove Exclusive 1-Day czy soczewki ACUVUE®.

Soczewki miesięczne lub dwutygodniowe

Osoby, które chcą nosić na stałe soczewki kontaktowe, mogą pomyśleć również o soczewkach wielokrotnego użytku. W ich przypadku jedną parę szkieł kontaktowych możemy nosić – w zależności od produktu – przez dwa tygodnie lub przez miesiąc. W takim przypadku wymagana jest codzienna pielęgnacja soczewek, specjalistycznym płynem, który pozwoli utrzymać odpowiednią higienę oczu i soczewek. Wśród takich produktów mamy najpopularniejsze soczewki dwutygodniowe ACUVUE® firmy Johnson&Johnson, a także miesięczne soczewki Air Optix®. Do godnych polecenia soczewek miesięcznych należą również EyeLove Exclusive PRO.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*