Dom jest miejscem, które powinno w stu procentach spełniać oczekiwania i potrzeby mieszkańców. Podczas gdy w mieszkaniach z rynku wtórnego nie zawsze możemy sobie pozwolić na wszelkie zmiany, jakie nam się marzą, w przypadku domu można zrobić naprawdę wiele. Wszelkie działania warto rozpocząć jak najwcześniej, dzięki temu będzie można wprowadzić te zmiany, które mogą być trudne do zrealizowania lub wręcz niemożliwe, gdy wszystkie wnętrza będą już wykończone.

Urządzanie domu dobrze jest rozpocząć jeszcze na etapie stanu surowego. Nawet, jeśli dom jest wykonywany według indywidualnego projektu, może się okazać, że pewne kwestie, które dobrze wyglądały na wizualizacji, nie do końca się sprawdzają w rzeczywistości. Na etapie stanu surowego możemy jeszcze zmienić ustawienie niektórych ścian działowych, oczywiście pod warunkiem, że są one niekonstrukcyjne. Możemy również znaleźć miejsce na kominek, jeśli nie było go w projekcie lub idealnie dopasować punkty oświetleniowe. O tym, gdzie będzie znajdowało się oświetlenie w kuchni, salonie czy innych pomieszczeniach, dobrze jest pomyśleć jak najwcześniej. W przeciwnym razie w już gotowym domu będzie konieczne kucie ścian i zmiana przebiegu gotowych instalacji.

Na co zwracać uwagę w czasie urządzania wnętrz?

Bez względu na to, czy urządzamy nasz dom samodzielnie, czy zlecamy te pracę profesjonalnemu architektowi wnętrz, zawsze konieczne jest wejście do domu i dokładne rozejrzenie się w nim. Wielu kwestii nie da się zobaczyć na wizualizacji lub są one nie do końca dobrze pokazane – dotyczy to chociażby widoku z okna lub różnych elementów znajdujących się w sąsiedztwie. Zwróćmy uwagę więc na rozkład pomieszczeń, na to, w jaki sposób ze sobą sąsiadują, gdzie znajdują się okna, na jakie strony świata wychodzą konkretne pomieszczenia. Dzięki temu będzie można wybrać konkretne przeznaczenie wszystkich pomieszczeń i na tej podstawie zdecydować, jak powinny być wykończone i czego będą potrzebowały na kolejnych etapach prac.

Zasada od ogółu do szczegółu

Wiele osób, które urządzają swoje domy, zaczyna od wyboru konkretnych mebli. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż meble powinny być dopasowane przede wszystkim do tych elementów wnętrza, które już znajdują się w pomieszczeniu. A jeśli nie ma nic, trudno jest je dopasować do całkowitej pustki i gołych ścian. Urządzanie wnętrza zaczynamy więc od wyboru wykończenia podłóg oraz ścian. Dzięki temu uzyskamy pierwsze zarysy wyglądu pomieszczenia, a także wskazówki do tego, jak wybierać meble i wszystkie dodatki. Dekoracje i drobne elementy należy zostawić na sam koniec, gdy już we wnętrzu znajdować się będą meble.

Warto zrobić szczegółowy kosztorys

Jeśli zabieramy się za urządzanie domu, dobrze jest jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac zrobić porządny kosztorys, w którym znajdzie się koszt wykończenia, mebli, a także pracy ekipy wykończeniowej, która może być potrzebna chociażby do położenia podłóg, prac wykończeniowych w łazience i kuchni. Im lepiej stworzymy taki kosztorys, tym szybciej będziemy wiedzieć, z jakimi kosztami wiąże się urządzenie naszego domu do momentu zamieszkania. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której w połowie prac wykończeniowo-remontowych okaże się, że nie mamy środków na dalsze urządzanie wnętrza.

Warto korzystać z usług projektantów

Urządzenie nowego domu od podstaw tylko z pozoru wydaje się kwestią prostą i bezproblemową. W rzeczywistości jednak każde pomieszczenie musi łączyć w sobie estetykę, funkcjonalność i wygodę użytkowania. Co więcej, wszystkie pomieszczenia muszą ze sobą współgrać i być do siebie dopasowane. Jeśli któryś z ważnych elementów wystroju wnętrza zostanie pominięty, bardzo szybko to wyjdzie w czasie pierwszych tygodni użytkowania mieszkania. Dobry projektant wnętrz dopasuje poszczególne elementy wykończenia wnętrza, dobierze właściwe oświetlenie, zaaranżuje okna, a także dopasuje meble. Oczywiście, nie musimy się obawiać, że wykona projekt zupełnie niedopasowany do naszych potrzeb. Projektanci zawsze pracują zgodnie ze wskazówkami swoich klientów. Zanim tworzą projekt, starają się poznać osoby, które będą mieszkać w domu, ich zainteresowania, codzienne zwyczaje, sposób spędzania wolnego czasu. Dzięki temu mogą stworzyć wnętrza, które będą wygodne, komfortowe i estetyczne, a jednocześnie sprawią, że ich użytkownicy faktycznie będą się w nich czuli jak w domu.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *