cyklinowanie podłogi

Drewniane podłogi od pokoleń cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ich popularność wynika z wielu aspektów. Przede wszystkim prezentują się one doskonale i jednocześnie dają wiele możliwości aranżacyjnych. Z powodzeniem, decydując się na drewnianą podłogę w naszym domu, możemy zdecydować się na wykończenie mieszkania w stylu eleganckim, skandynawskim, zdecydować się na nowoczesne rozwiązania czy loft. Jednak  drewniane podłogi, mimo tego, że są niezwykle trwałe i wytrzymałe, z biegiem lat ulegają zniszczeniom i uszkodzeniom. Z czasem będą na nich coraz bardziej widoczne zarysowania, wgniecenia czy nawet różnego rodzaju odbarwienia. Czy taką podłogę można naprawić? Jak poradzić sobie z odnowieniem drewnianej podłogi? Co sprawdzi się najlepiej, jeśli chcemy drewnianej podłodze przywrócić dawny blask?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli nam przywrócić drewnianej posadzce jej dawny blask, będzie cyklinowanie podłóg.

Czym jest cyklinowanie podłóg?

Cyklinowanie podłóg to zabieg renowacyjny, przeprowadzany na drewnianych posadzkach, dzięki któremu możemy przywrócić powierzchniom, które użytkujemy na co dzień dawną świetność i wspaniały wygląd. Cyklinowanie podłóg jest w pełni bezpieczne i efekt tych prac jest naprawdę zachwycający, oczywiście jeśli są prowadzone dobrze. Dlatego, by mieć pewność, że nasza drewniana posadzka nie zostanie zniszczona, warto zdecydować się na współpracę z profesjonalnym zespołem fachowców, który posiada niezbędną wiedzę o drewnianych posadzkach i doświadczenie w prowadzeniu tego typu prac. Podstawą tych prac remontowych, do których zaliczamy cyklinowanie podłóg, jest użycie odpowiedniej maszyny, czyli cykliniarki. Zamieszczony w niej silnik elektryczny zasila i napędza bęben, na którym umieszczony jest odpowiedni papier ścierny o konkretnej gradacji. To, jaką gradację należy wybrać, zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzeń podłogi, którą chcemy odnowić, a także od tego, jaki efekt chcemy finalnie uzyskać. Jak już wspomnieliśmy, jeżeli cyklinowanie podłóg będzie prowadzone poprawnie i fachowo, pozwoli ono na dotarcie do drewna (czyli ściągnięcie zniszczonej nawierzchni) i odświeżenie go. Po wykonaniu cyklinowania drewnianej posadzki, ponownie można będzie zaimpregnować podłogę i zadbać o jej doskonałą wytrzymałość na kolejne lata.

Cyklinowanie podłóg – podstawy, które trzeba wiedzieć

Cyklinowanie podłóg składa się z kilku etapów i jest zabiegiem stosunkowo szybkim w wykonaniu, jeśli chodzi o sam efekt. Niestety należy pamiętać o tym, że jeżeli zdecydujemy się na cyklinowanie podłóg, powinniśmy liczyć się z potrzebnym na to czasem i koniecznością przygotowania mieszkania lub domu, by cyklinowanie było w ogóle możliwe. Otóż pierwsze cyklinowanie podłóg, które wykonujemy, jest tak zwanym szlifowaniem wstępnym i używa się do tego zabiegu papieru ściernego o dość dużej gradacji. Dzięki temu zostaje skutecznie usunięty stary lakier (jeśli oczywiście podłoga była lakierowana lub inny środek zabezpieczający, w zależności od wykończenia drewnianej posadzki), zniszczona górna warstwa drewna, a wszystkie nierówności zostaną wyrównane. Kolejne cyklinowanie posadzki ma za zadanie zadbać o to, by uzyskać pożądaną gładkość powierzchni, na której prowadzone są nasze prace remontowe. Oczywiście zdarza się tak, że między klepkami parkietu lub deskami powstają szczeliny, które są widoczne jeszcze przed rozpoczęciem prac. Na tym etapie powinniśmy dokładnie przyglądnąć się posadzce i ocenić, co należy jeszcze poprawić i zadbać także o uzupełnienie powstałych szczelin. By uzupełnić przerwy między deskami lub klepkami parkietu, stosuje się specjalną mieszaninę płynu żywicznego do tego rodzaju wypełnień oraz korzysta się z pyłu, który powstał w wyniku cyklinowania podłogi. Jest to doskonałe rozwiązanie dla naszej podłogi – jednocześnie zużywamy odpady, a tym samym różnica w kolorze drewna nie będzie w ogóle widoczna. Cały ten proces zatykania ewentualnych dziur w trakcie cyklinowania podłóg nazywa się szpachlowaniem parkietu i pozwala na dokładne zakrycie niepożądanych śladów w podłodze.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *